Rezerwacja on line: Messenger Project Holidays
Telefon lub WhatsApp +48 532273524
rezerwacja@projectholidays.pl

Q&A – czyli najczęściej zadawane pytania

Dobrze poinformowany turysta
to zadowlony turysta.
Dlatego zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami
i ciesz się zwiedzaniem!

Czy odwiedzimy Zatokę Wraku z góry?

Od marca 2023 chodzenie na klif jest zabronione decyzją Ministerstwa Turystyki, ze względu na ryzyko osunięcia się klifu.

Czy napewno zejdziemy na plażę w Zatoce Wraku?

Od marca 2023 zejście na plaże jest zabronione decyzją Ministerstwa Turystyki, ze względu na ryzyko osunięcia się klifu.

Co jesli będzie zapowiadany deszcz?

Na wyspie Zakynthos deszcz może wystąpić w miesiącach takich jak maj, wrzesień i październik. Są to jednak krótkotrwałe, przelotne opady deszczu. Pogoda na wyspie zmienia się bardzo szybko więc gdy nawet rano widzimy zachmurzenie lub deszcz, w południe możemy spodziewać się słońca. Bardzo często opady są lokalne czyli np. na południu wyspy może padać, a na północy świeci słońce.
Przelotne opady deszczu nie są przeszkodą do odbycia się wycieczki. Uwierzcie nam na słowo, że sprawdzamy pogodę przez cały sezon kilkanaście razy dziennie i zawsze staramy się być przygotowani. Jeśli deszcz jest chwilowy często zmieniamy kolejność punktów programu, aby rejs i plażowanie nie przypadały w deszczu. Jeśli zapowiadają się bardzo silne opady deszczu, a urwanie chmury nie ma zamiaru się skończyć anulujemy wycieczkę i przekładamy na inny dzień jeśli macie możliwość skorzystania. Jeśli nie zwracamy pieniądze. O anulowaniu/ skróceniu/ zmianach programu wycieczki decyduje tylko i wyłącznie zarząd Project Holidays.

Co jeśli będzie zapowiadany sztorm?

Nasze wycieczki bezpośrednio związane są z morzem i nie zawsze można „na sztywno” ustalić datę wycieczki. Należy wykazać się elastycznością i być przygotowanym na ewentualne przełożenie. Dlatego tak ważne jest aby rezerwować wycieczki na dni jak najbliższe po przylocie, żeby mieć na kiedy je przełożyć jeśli zdarzy się sztorm. Najważniejsze jest dla nas Wasze bezpieczeństwo i nigdy nie pływamy gdy fala jest za wysoka, a o warunkach na morzu i tym czy nadają się do komfortowego oraz bezpiecznego podróżowania decydują nasi kapitanowie w oparciu o kilkudziesięcioletnie doświadczenie.

To co dla nas zawsze było, jest i będzie najważniejsze to Wasze
BEZPIECZEŃSTWO, KOMFORT I JESZCZE RAZ BEZPIECZEŃSTWO.

Czy dziecko wytrzyma na wycieczce?

Odkąd prowadzimy wycieczki obserwujemy, że najmniejsi turyści świetnie sobie radzą zarówno na łodzi jak i w busie. Aby zwiedzanie Zakynthos było możliwie jak najmniej męczące dla maluchów prosimy o zabranie na wycieczke ich ulubionych zabawek, wody do picia, nakrycia głowy, kremu z wysokim filtrem oraz (jeśli istanieje taka potrzeba) leków na chorobe lokomocyjną. Zabieranie ze sobą wózka nie jest konieczne.

Czy na wycieczce przewodnik mówi wyłącznie po polsku?

Tak, na naszych wycieczkach zawsze jest z Państwem osoba mówiąca w języku polskim, a grupę uczestników stanowią wyłącznie osoby polskojęzyczne.

Tylko na prywatnych rejsach kapitan jest anglojęzyczny, a obecność przewodnika w języku polskim dodatkowo płatna.

Ilu osobowe są wycieczki?

W przypadku wycieczki autokarowej np. Wrak i Żółwie w 1 dzień liczba uczestników wynosi maksymalnie 49 osób. Środek transportu to zawsze klimtyzowany autokar.

W przypadku wycieczki minibusem np. Północ Południe i Zatoka Wraku grupa wynosi maksymalnie 22 osoby. Środek transportu to zawsze nowy, w pełni klimtyzowany minibus Mercedes Sprinter.

W przypadku prywatnego rejsu łódź motorowa jest dostosowana do ilości uczestników.

Co w przypadku gdy nie uzbiera się grupa?

Sytuacje, że nie uzbiera się minimalna ilość uczestników zdarzają się bardzo sporadycznie. W takim przypadku przekładamy wycieczkę na najbliższy, dogodny termin i jeśli możecie bierzecie udział, jeśli nie zwracamy Wam poniesione opłaty. Możemy również zaproponować inne rozwiązanie jak np. dołączenie do rejsu lub wynajem samochodu z programem zwiedzania. Nigdy nie zostawimy Państwa bez znalezienia najlepszego rozwiązania.

Czy program wycieczki jest zawsze taki sam?

Program jest z góry ustalony, ale może ulec zmianie z powodu siły wyższej (pogoda, sztorm, klęski żywiołowe, zamknieta droga). O zmianach programu i rekompensatach wynikających z jego zmiany decyduje tylko i wyłącznie zarząd Project Holidays.

Ile pieniędzy zabrać ze sobą na wycieczkę ?

Obiady nie są w cenie wycieczki więc należy się przygotować na zakup posiłku w tawernie. Ceny dań kształtują się między 5 a 20 euro. Najtańsza jest sałatka grecka około 5-6 euro, w średniej cenie są dania typu Musaka 9-10 euro, a ryby czy owoce morza kosztują powyżej 15 euro.
Na degustacji oliwy i wina oraz innych lokalnych przysmaków istanieje również możliwość ich zakupu. Jeśli chcecie przywieźć ze sobą takie pamiątki można zabrać dodatkowo kilkadziesiąt euro. Oliwa kosztuje 7-9 euro za litr (zależy czy naturalna czy z dodatkami), wino 6-15 euro (w zależności od rodzaju), miód 4-6 euro (zaleznie od pojemności).

Jak poruszać się po wyspie ?

Na wyspie „funkcjonuje” komunikacja miejska. Bilet autobusowy kosztuje 1,80 euro i kupuje się go u kierowcy w autobusie. Najlepiej korzystać jednak z taksówki z korporacji Zante Taxi, a cennik znajduje się tutaj: https://www.zantetaxi.gr/rates/

Czy woda z kranu nadaje się do picia ?

Nie woda z kranu nie jest woda pitną i lepiej jej nie pić.

Czy woda w basenach hotelowych jest podgrzewana?

Woda w basenach hotelowych na Zakynthos nie jest podgrzewana.

Czy na Zakynthos dostanę w aptece takie same leki jak w Polsce ?

W aptekach na Zakynthos są w większości te same leki co w Polsce. Jeśli chodzi o leki bez recepty dostaniemy zarówno środki przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwhistaminowe, itd. W większości nazwy są identyczne. Różnica może być nieznaczna np Voltarol nazywać się będzie Voltaren. W aptekach dostaniemy Nurofen i Apap,a Ibuprom występuje pod postacią tabletek Algofren. Zwykły paracetamol nazywa się Depon i jest w formie tabletek, jak i rozpuszczalnej i syropu dla małych dzieci.
Można również dostać lek na problemy z drogami moczowymi, który nazywa się Furolin i jest to polska Furagina.
Jest również Nospa, Nospa forte, espumisan. Nie ma raphaholinu.
W grecji sprzedaje się również loperamid przeciwbiegunkowy.
Najlepiej podać w aptece skład leku czyli substancję czynną, którą zawierają tabletki jakich szukacie lub pokazać w google zdjęcie opakowania. Wtedy farmaceuta dobierze odpowiadni lek.
Nie ma kropli do ucha przeciwbólowych takich jak Ototalgin.

Czy w sklepie są takie same kosmetyki czy muszę przywieźć żele pod prysznic i szampon z Polski?

W supermarketach są takie same kosmetyki jak w Polsce. Wszystkie marki żeli pod prysznic czy szamponów są identyczne. L’oreal Elseve nazywa się Elvive ale opakowanie jest bliźniaczo podobne więc napewno go z niczym nie pomylicie. Ceny są takie same jak w Polsce, a najwiekszy wybór jest w supermarketach takich jak SPAR, AB Vasilopoulos, Lidl, My Market.

Czy dawać napiwki?

Wszyscy ludzie pracujący w turystyce, czy to kapitanowie, przewodnicy, kierowcy czy kelnerzy zmagają się z upałem i wielogodzinną pracą. Mimo to zawsze z uśmiechem i serdecznością obsługują swoich klientów. Napiwek to forma docenienia ich starań. Ich dawanie nie jest jednak obowiązkiem. Raczej jest to miły gest.

Gdzie znajdę bankomat i czy prowizja jest wysoka?

Bankomaty są właściwie wszędzie, w każdej miejscowości turystycznej, na głównej ulicy. Najlepiej szukać bankomatów Euronet. Prowizja nie jest wysoka. Wynosi zazwyczaj 3-5 euro.

Mam uczulenie na cynamon, na co powinienem uważać?

Niestety na większość greckich dań. W kuchni Zakintyjczycy sypią cynamon na potęgę. Jest napewno we wszystkich daniach, które zawierają mięso i sos pomidorowy lub są doprawiane przecierem pomidorowym.
Stifado, Musaka, Kokinisto, Pasticio, Kokoras, Kotopoulo salca. To dania z gwarantowanym cynamonem.
Trzeba uważać również na praktycznie wszystkie słodycze.

Czy na Zakynthos znajdę mleko w proszku dla dzieci/ pampersy/ kaszki/ słoiczki?

Tak, wszystkie te produkty znajdują się w supermarketach takich jak SPAR, AB, Lidl, My Market ale nie możemy zagwarantować, że są to takie same marki jak w Polsce. Na pewno dostępne są pieluchy Pampers we wszystkich rozmiarach. Słoiczki również są ale firmy różnią się od Polskich. Mleko w proszku najlepsze o jakim słyszęliśmy od greckich mam to Frisolac.
Żeby zobaczyć wszystkie dostępne mleka kliknijcie tutaj : greckie mleka w proszku.

Czy możemy zabrać wózek na wycieczkę?
Tak, możecie zabrać wózek na wycieczkę. Jest miejsce w bagażniku minibusa/autokaru na ulokowanie wózka.

Czy na wyspie jest wypożyczalnia wózków dziecięcych, ile kosztuje?

Na wyspie jest wypożyczalnia wózków dziecięcych, a link do ich strony znajduje się tutaj.