Rezerwacja on line: Messenger Project Holidays
Telefon lub WhatsApp +48 532273524
rezerwacja@projectholidays.pl

Najstarsze drzewo oliwne na wyspie

Najstarsze drzewo oliwne na wyspie

Zapraszamy Was na specer po jednej z najstarszych wiosek na wyspie Zakynthos – Exo Chora. Liczba jej mieszkańców na 2011 rok wynosiła 117 osób i wciąż się zwiększa.

Najpopularniejszą atrakcją w tej wsi jest z pewnością drzewo oliwne🌳, którego wiek wg. ekspertów można ocenić nawet na 2500 lat ⏳❗️😲 Drzewo sprzed naszej ery to nie lada zabytek natury, który warto zobaczyć na żywo. Na placu przy którym znajduje się oliwka rośnie również ogromny klon platan, przez mieszkańców oceniany na około 350 lat.

Przy oliwce ciekawostką dla Was będzie z pewnością pomnik. Ma on przypominać o bitwach stoczonych przez Greków, m.in. słynnej bitwie pod Maratonem czy w Termopilach. 🗡⚔️🛡

Ciekawostką jest, że w miejscu placu kiedyś było aż 14 studni, przez cały rok pełnych wody 💧💦. Za drzewem oliwnym można wybrać się na spacer gdzie nadal możemy odkryć pełne wody studnie (naliczyliśmy aż 25 sztuk). Świadczy to o obecności podziemnych żył wodnych i może właśnie dzięki nim mamy w tym miejscu doczynienia z tak starymi drzewami. Obok placu znajdziecie również zabytkowy kościół ⛪️, mnóstwo starych domów 🏘 i ruin przypominających wielkie trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę w 1953 r., oraz czerwony dom 🏡, który odziwo je przetrwał. Jest do dziś zamieszkany i stanowi idealne tło do zdjęć w typowym, greckim klimacie.

Po drugiej stronie ulicy, na przeciwko czerwonego domu znajdziecie sklep w którym gospodarz Nikos i jego rodzina sprzedają swoją własną oliwę, wino domowej roboty, miód, dżemy, zioła i oliwki. Warto spróbować bo są to prawdziwe produkty lokalne, robione w tradycyjny sposób przez mieszkańców tej wyspy.

Gdy podążycie (najlepiej samochodem, około 10 min drogi) wąską ścieżką, miedzy domami za tawerną, dojedziecie na sam kraniec wyskiego klifu gdzie stoi pozostałość po weneckiej wieżyczce obserwacyjnej. Piękne widoki !

Do Exo Chory dojedziecie- samochodem 🚗- taksówką 🚕- oraz z naszą wycieczką z przewodnikiem Północ Południe i Zatoka Wraku 🚌 oraz Wrak i Żółwie w 1 dzień.

A Wy byliście już w Exo Chora? Może macie swoje zdjęcie z najstarszym drzewem oliwnym ?

Dodaj komentarz