Rezerwacja on line: Messenger Project Holidays
Telefon lub WhatsApp +48 532273524
rezerwacja@projectholidays.pl

Co warto przywieść z wakacji na Zakynthos

Co warto przywieść z wakacji na Zakynthos

Co warto przywieźć jako pamiątkę albo po prostu spróbować na Zakynthos, podczas gdy pierwszy raz odwiedzamy Grecję ? Na szczególną uwagę zasługują produkty, które wytwarza się tylko na wyspie Zakynthos takie jak mandolato czy Verdea. Co to takiego? Podzieliliśmy odpowiedź na dwie części. Dziś radzimy jakie pamiątki/słodycze/lokalne produkty warto degustować lub zakupić, a w osobnym wpisie opowiemy o daniach kuchni zakintyjskiej, które na pewno trzeba spróbować będąc w tawernie.

Lista must have from Zante specjalnie dla Was:

OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN Z PIERWSZEGO TŁOCZENIA I Z LOKALNYCH OLIWEK (najlepiej od lokalnego producenta, nie z supermarketu)
NIEBIESKIE SZKLANE OKO (chroni przed urokami i bólem głowy)

KOMBOLOI („niewiadomodoczegosłużąca”, podobno antystresowa zabawka Greków)

MYDŁO Z OLIWY Z OLIWEK (im brzydszy kolor tym lepsze właściwości)

MIÓD POMARAŃCZOWY LUB CYTRUSOWY (zrobiony przez pszczoły z nektaru kwiatów drzewa pomarańczowego, a nie przez człowieka z cukru i owocu pomarańczy, najlepiej od pszczelarza lub od lokalnego producenta)


ZAKINTYJSKIE SŁODYCZE : pasteli (sezamki), mandolato (zakintyjski nugat), loukoumi (galaretka z żelatyny w cukrze pudrze), chałwa (najelpiej szukajcie chałwy Makedoniki)


ŚWIEŻE PRZYPRAWY: rozmaryn, oregano, bazylia, górska herbata, szałwia, tymianek, laska cynamonu (najlepiej świeżo suszone od lokalnego producenta)


ALKOHOLE: wino w szczególności Verdea – białe wino wytrawne o rześkim smaku wyprodukowane pierwszy raz jeszcze za czasów weneckich (XV-XVIII wiek), oprócz tego ouzo, bimber (tsipouro) z miodem lub czysty, nalewki takie jak cytrynowa, różana, miętowa, korzenna


PIWO OGÓLNO GRECKIE: Fix i Mamos (najstarsze piwa w Grecji), Mythos, Alfa


PIWO LOKALNE Z ZAKYNTHOS: Levante Beer (browar znajduje się przy plaży Xigia, ale można je dostać również w supermarketach)LOKALNE SERY : kefalotyri, ladotyri, kefalograwiera, ladograwiera, feta, mizithra (najlepiej z fabryki serów Tirokimio, która znajduje się w wiosce Loucha)PRAWDZIWY JOGURT GRECKI (najlepszy jest ten w glinianej miseczce, uwaga na dwa rodzaje- owczy i z mleka krowiego, znajdziecie taki w sklepach spożywczych)LOUKOUMADES (małe pączki) i FITOURA (smażona w głębokim tłuszczu kostka kaszy mannej z cynamonem) – najlepiej szukać w stolicy na małych straganach przy kościele Św. Dionizosa (świeżo smażone)


KAWA: grecka drobnomielona (tylko z takiej można przygotować kawę po grecku, najsmaczniejsza jest ta z papugą)
BRIKI: narzędzie do parzenia kawy po grecku (kawę z zimną wodą stawia się na źródle ciepła i zdejmuje tuż przed zawrzeniem, tradycyjne lub elektryczne briki znajdziecie w każdym sklepie gospodarstwa domowego w stolicy)WYPIEKI: koulouri, tyropita, spanakopita, bougatsa (znajdziesz w piekarniach w stolicy)


BIŻUTERIA w tym komboskini (w dowolnym tłumaczeniu węzełko-sznurek, bransoletka spleciona ręcznie, najlepiej szukać w kościołach)MASKOTKA ŻÓŁWIA Caretta Caretta


RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE: wyroby z gliny/ drewna oliwkowego/ kamieniaMUSZELKI I KAMYKI (najlepiej szukać tych z gotową dziurką, taki gratis od Matki Natury

Czy o czymś zapomnieliśmy ? 😉

WSZYSTKIE NATURALNE, EKOLOGICZNE I PRZEDE WSZYSTKIM NAPRAWDĘ LOKALNE PRODUKTY TAKIE JAK WINO, MIODY, OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN, PRZYPRAWY, NALEWKI I WIELE INNYCH MOŻNA ZAKUPIĆ NA WYCIECZCE Północ Południe i Zatoka Wraku oraz Wrak i Żółwie w 1 dzień.

A tutaj dla ułatwienia lista, którą możesz zapisać, wydrukować i zabrać ze sobą na wakacje na Zakynthos ! Aby nic nie umkneło Twojej uwadze 😉

Dodaj komentarz