Rezerwacja on line: Messenger Project Holidays
Telefon lub WhatsApp +48 532273524
rezerwacja@projectholidays.pl

Jak prawidłowo używać oliwy?

Jak prawidłowo używać oliwy?

Pytanie jak używać oliwy jest nam zadawane codziennie przez Polaków. Grecy natomiast z niedowierzaniem pytają nas, jak to możliwe, że Polacy gotują BEZ oliwy?! Dla Greka jest niepojęte, że jedzenie bez oliwy ma jakikolwiek smak. Jak w ogóle da się coś takiego ugotować !
Dlaczego tak myślą ? Bo Grecy używają oliwy do WSZYSTKIEGO i w tym tkwi sekret ich długowieczności, zdrowia i witalności.
Nauczmy się w takim jak używać oliwy, żeby dodana do każdego dania smakowała wyśmienicie.

Oliwa do gotowania każdej zupy

Oliwę dodajemy do zimej wody (od początku przygotowywania) jeśli zupa jest na wywarze warzywnym. Jeśli wywar jest mięsny dolewamy oliwę dopiero po zagotowaniu. Chodzi o zdjęcie z powierzchni tzw. szumów, gdy woda zawrze i z mięsa wydzielą się „soki”, których nie chcemy w zupie. Po zebraniu ich łyżką z powierzchni śmiało można dolać oliwę extra virgin. Powinna ona przejść cały proces gotowania się zupy dlatego, że każdy smak jaki wydobędzie się z warzyw czy mięsa zostanie naturalnie wzmocniony przez obecność oliwy. Dzięki przegotowaniu jej cząsteczki rozbiją się na mniejsze i oliwa nie będzie pływać na powierzchni w postaci dużych oczek. Jeśli nawet będzie widoczna to nie oznacza, że zupa jest tłusta (niezdrowa). Pamiętajmy, że oliwa to zdrowy tłuszcz. Przeciętny Grek zjada jej przynajmniej 180 ml dziennie i nie cierpi przez to na otyłość. Wręcz przeciwnie.
Zupy z oliwą zyskują blasku (dosłownie) i są bardziej aksamitne. W kremach oliwa sprawia, że stają się welurowe, składniki są „spięte” ze sobą i krem nie jest mączny.
ILOŚĆ – 3 łyżki stołowe na 1,5l garnek (mały). W miarę stosowania będziecie dozowali „na oko” przez jednorazowe przechylenie puszki z oliwą 😉

Σούπα με ντομάτα [supa me domata] – zupa pomidorowa. Od polskiej różni ją to, że Grecy makaron „orzo” gotują w tej zupie od początku, dzięki czemu staje się gęsta. Ja do greckiej zupy dodaję też ciecieżycę.

Oliwa do gotowania każdego mięsa w sosie

Oliwę dodajemy do każdego gulaszu, sosu bolognese, sosów z kawałkami kurczaka lub warzywnych leczo bez mięsa. Wszystko co u Was w kuchni gotuje się na wysokiej patelni, woku lub patelnio-garnku zasługuje na obecność oliwy. Oliwa powinna być użyta od samego początku. Może posłużyć do podsmarzenia mięsa lub tzw. „zamknięcia” go, ale trzeba to zrobić umiejętnie. Punkt dymienia czyli po naszemu temperatura, w której oliwa zaczyna się palić to 210 °C. W porównaniu do oleju rzepakowego (130-190 °C) lub słonecznikowego nierafinowanego (107°C) oliwa wypada najlepiej. To oznacza, że można bezpiecznie podsmażać na oliwie. Właśnie ! Podsmażać ! Nie nadaje się ona do długiego smażenia np. kotletów. Podczas przygotowania wspomnianych gulaszów trzeba pilnować, aby oliwa nie rozgrzała się za mocno. Nie może słodko zapachnieć, zmienić koloru, stać się płynna jak woda. Jeśli tak się stanie oznacza, że się przegrzała, a tym jednym straciła swoją wartość i smak.
Przysmażamy warzywa lub mięso i dolewamy wody, aby się podusiły.
Co zyskujemy, dzięki oliwie? Przede wszystkim zdrowy olej w naszym jedzeniu, ale również jędrność, wilgotność i smak mięsa. Oliwa zatrzymuje w mięsie całą kwintesencję jego smaku i nie pozwala stać się suchym czy gumowym. Dzięki niej sos, który utworzy się na koniec będzie aksamitny i świecący.
ILOŚĆ – taka sama jak zwykłego oleju do przysmażania i „zamykania” mięsa. Do warzyw można dodać mniej – około 4 łyżki stołowe na patelnię / wok / patelnio- garnek. W miarę używania będziecie wiedzieć ile oliwy dolać, aby składniki nie przyklejały się podczas podsamażania, ale też nie pływały w oliwie.

Στιφάδο [stifado] – grecki gulasz wołowy z cebulka szalotką. Ja w spolszczonej wersji dodaję ziemniaki i marchewkę, gdy wołowina jest już miękka, dzięki czemu stifado staje się bardzo pożywne i co najważniejsze jednogarnkowe 😉

Oliwa do każdej sałatki nawet gotowanej czy majonezowej

To, że oliwę dodajemy do sałatki wie każdy. Nie każdy natomiast spróbował dodać ją do sałatki z gotowanych warzyw czy np. do tartych buraków czy kapusty kiszonej. Oliwa świetnie sprawdza się w połączeniu z gotowanymi warzywami, a dzięki właściwości scalania smaku idealnie doprawia sałatki majonezowe. Wystarczy łyżka stołowa i smak zmienia się nie do poznania.
Do sałatek świeżych (z sałaty lodowej, rzymskiej czy kapusty) wiecie doskonale, że oliwę wystarczy dolać. Dopowiemy jednak, że naszym zdaniem najlepiej sprawdza się wymieszana z innymi składnikami przed dodaniem do sałatki, czyli jako dip. Dzięki oliwie każda przyprawa dodana do dipu zostaje turbodoładowana. Przykładowe dipy, które można przygotować na bazie oliwy :
– miodowy (oliwa extra virgin wysokopolifenolowa, miód, sezam, sól, pieprz, kurkuma, curry). Pasuje do sałatki z kurczakiem.
– cytrynowy (oliwa extra virgin wysokopolifenolowa, sok z cytryny, sól, pieprz, świeża mięta, zielona pietruszka). Pasuje do sałatki z zielonych warzyw, ze świeżym ogórkiem, zieloną papryką czy selerem naciowym, ale też do polania ryby.
– grecki (oliwa extra virgin wysokopolifenolowa, sól, pieprz, ocet winny, oregano). Pasuje do prawdziwej sałatki greckiej.
– bazyliowy (oliwa extra virgin wysokopolifenolowa, świeża bazylia, sól, pieprz cytrynowy, kilka kropel cytryny). Idealny do świeżych pomidorów malinowych z cebulką i mozarellą.
– polski (oliwa extra virgin wysokopolifenolowa, łyżka oleju słonecznikowego, cukier, szczypta soli, pieprz, koperek). Pasuje do szatkowanej kapusty białej z marchewką i selerem.
ILOŚĆ– Oliwy dolewamy wg uznania, ale przynajmnniej 5 stołowych łyżek na sałatkę świeżą, 2 łyżki na majonezową, 3 łyżki do tartych buraków czy kapusty kiszonej.

Χωριάτικη [choriatiki] – czyli wiejska potocznie tylko zwana grecką. Pomidor, ogórek, cebula, oliwki, papryka, ser feta, oliwa, ocet, sól, oregano. To wystarczy, aby stworzyć prawdziwą grecką sałatkę.

Oliwa do pieczenia warzyw, mięs i ryb

W piekarniku czy na grillu oliwa jest obowiązkowa. To dzięki niej mięso nie wysycha i zachowuje swoją jędrność. Do brytfanki, naczynia żaroodpornego czy na głębszą blaszkę dolewamy jej od początku pieczenia mięs lub warzyw. Najlepiej najpierw ułożyć mięso i warzywa na płasko, polać je oliwą po wierzchu, poczekać aż spłynie, dopiero posolić i doprawić. Dzięki temu przyprawy przykleją się do powierzchni. Następnie należy podlać wodą ostrożnie, z brzegu, aby nie spłukać przypraw. I gotowe do wstawienia do piekarnika !
Jeśli raz użyjecie oliwy do pieczenia już nigdy o niej nie zapomnicie.
ILOŚĆ – po dolaniu wody do brytfanki/ naczynia/blaszki powinno być jej około 1cm. Oliwa powinna pokrywać przynajmniej 3/4 powierzchni wody. Grecy leją jej tyle, że pokrywa całą powierzchnię wody w naczyniu.

Jeśli chodzi o dania grillowane to warto każde mieso przed włożeniem na ruszt zamoczyć na kilka godzin w mieszance : oliwa, sól, przyprawy. Dzięki temu będzie chrupiące, soczyste i złociste.

Μπιφτέκια στον φούρνο [biftekia sto furno] – kotlety mielone z piekarnika. Idealne danie dla tych, dla których gotowanie to strata czasu, a lubią dobrze zjeść. Wystarczy uformować mielone kotlety z wołowiny, obrać i pokroić ziemniaki, wszystko wrzucić na 1h do piekarnika, oczywiście z dodatkiem oliwy!

Oliwa do smażenia

Używać oliwy do długiego smażenia właściwie się nie powinno. Tylko do szybkiego blanszowania czy zamykania mięsa tak jak pisaliśmy wcześniej. Nie powinno się również używać oliwy do smażenia w głębokim tłuszczu np. frytek. Pamiętajcie, że to nie wyklucza użycia oliwy na patelni. Jak to poprawnie zrobić opisaliśmy w akapicie „Oliwa do gotowania każdego mięsa w sosie”.

Μακαρόνια με κιμά [makaronia me kima] – makaron z mięsem podobny do bolognese. Różni go to, że nie ma sosu pomidorowego. Sos to tak naprawde oliwa, która jako jedyna ma pozostać w tym daniu po odparowaniu całej wody. To właściwie oliwa pomidorowa z mięsem. Brzmi słabo, ale jak spróbujesz to nie zjesz już innego.

Jaka oliwa jest najlepsza ?

Oliwa wysokopolifenolowa to najlepsza oliwa jakiej możesz używać w swojej kuchni. Jej największą zaletą jest to, że nie jest łączona z innymi olejami. Dzięki temu posiada rekordowe ilości składników działających pozytywnie na nasze zdrowie, m.in. polifenoli. Więcej o polifenolach oraz o tym jak rozpoznać dobrą oliwę przeczytasz tutaj.

Możesz zakupić u nas oliwę wysokopolifenolową, z tegorocznego zbioru, prosto z Zakynthos. Obejrzyj film o tym jak własnoręcznie zebraliśmy oliwki i wytłoczyliśmy z nich ekologiczną oliwę. Jeśli masz pytania napisz do nas na oliwazakynthos@gmail.com lub messenger Project Holidays. Chcesz zamówić – wypełnij formularz klikając tutaj.