Rezerwacja on line: Messenger Project Holidays
Telefon lub WhatsApp +48 532273524
rezerwacja@projectholidays.pl

Plaża Xigia – czego spodziewać się po plaży siarkowej

Plaża Xigia – czego spodziewać się po plaży siarkowej

To jedna z bardziej znanych atrakcji na wyspie Zakynthos. Położona na wschodnim wybrzeżu plaża Xigia. Często wybiaramy się na nią wypożyczonym autem lub na wycieczce z przewodnikiem. Czy jednak wiemy do końca czego się tam spodziewać?

Zaczniemy od wad tej plaży bo jest ich zdecydowanie mniej niż zalet.

  1. Zapach
    Siarka, która zawarta jest w wodzie nie pachnie przyjemnie. Najłatwiej porównać ten zapach do zgniłych jajek. Gdy temperatura jest wysoka i brak wiatru zapach może być lekko uciążliwy, ale zalezy to od indywidualnej tolerancji każdego człowieka na dziwne zapachy. Fakt, że po jakimś czasie nos się przyzwyczaja i nie czujemy nawet zapachu jaki kąpiel w siarce zostawiła na nas samych. Nasz „swądek” czuć będą jednak Ci, którzy plaży nie odwiedzili nawet do 3 dni, ponieważ nasz pot będzie wydostawał się z organizmu razem z wchłoniętą podczas kąpieli siarką.
  2. Temperatura wody
    Woda z siarką wypływajaca z dwóch źródeł, pochodzi z wnętrza ziemi i jest bardzo zimna. Ma około 10 ° C. Gdy podpłyniemy do źródła lub podczas pływania obok złapie nas zimny prąd czuć, że woda jest lodowata. Im dalej od źródła tym cieplej ale o gorącej, relaksacyjnej kąpieli można pomarzyć. Trzeba też mieć dużą wyrozumiałość do podwodnego życia, ponieważ na tej plaży bardzo często występują rybki „pillingowe”, które żywią się naszym naskórkiem. Są małe i niegroźne, ale ich skubanie i podgryzanie nas może dla niektórych być bolesne lub nieprzyjemne.
  3. Nasłonecznienie
    Plaża leży na wschodnim wybrzeżu więc powinna być oświetlona przynajmniej od 8-14, ale niestety od strony wschodniej jest przysłonięta ścianką skalną, która przez większość dnia zabiera jej słońce. Pojawia się ono momentami i to nie na całej plaży. Przebijajac się nad ścianką skalną oświetla tylko kawałek pod klifem, a przebywanie pod nim jest niebezpieczne ze wzgledu na osypujące się skały. Śłońce na całej plaży można zastać tylko około 16-17, gdy prześwituje zza plaży (od strony zachodniej). To nie jest plaża do plażowania i wylegiwania się w słońcu. Jest bardzo kamienista, kamienie są ostre i nieprzyjemne. To miejsce na zdrowotną kąpiel i wyruszenie dalej.

Zalety plaży Xigia to zdrowotne właściwości siarki, którymi są m.in:

Siarka to pierwiastek mineralny, który zajmuje czwarte miejsce w hierarchii makroskładników niezbędnych człowiekowi do życia. Nic dziwnego – siarka pełni wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie. Siarkę można znaleźć w kwasie glutaminowym, który jest niezbędny dla układu nerwowego i mózgu, heparynie – związku chemicznym obniżającym ciśnienie krwi – i insulinie – hormonie regulującym poziom cukru we krwi. Siarka jest także podstawowym składnikiem keratyny – białka skóry włosów i paznokci, oraz kolagenu, który odpowiada za młody wygląd skóry.

Siarka na skórę, włosy i paznokcie

Nie bez powodu siarkę nazywa się „pierwiastkiem piękności”. Siarka odgrywa ogromną rolę w procesie regeneracji naskórka, a co za tym idzie – hamuje starzenie się skóry. Jest także pomocna w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzema, twardzina. Między innymi z tego powodu siarka znalazła zastosowanie w balneologii (kąpielach leczniczych). Podczas takiej kąpieli siarka rozmiękcza i złuszcza naskórek, co sprawia że do tej pory sucha skóra  staje się miękka i sprężysta. Siarka potrafi także walczyć z zakażeniami bakteryjnym, pasożytniczymi i grzybiczymi skóry.

Siarka jest także podstawowym składnikiem białka skóry, włosów i paznokci, w związku z tym odpowiada za ich kondycję. To właśnie m.in. od siarki zależy, czy włosy są lśniące, a paznokcie mocne. Warto wiedzieć, że siarka jest jednym ze składników szamponów przeznaczonych do włosów tłustych, z łupieżem oraz skóry głowy skłonnej do podrażnień (występuje w nich zwykle w postaci solanki siarczkowej ze źródeł mineralnych uzdrowisk). Tego typu szampony bardzo dokładnie złuszczają i oczyszczają skórę głowy i włosy z łoju, zanieczyszczeń oraz łupieżu. Ponadto włosy stają się dobrze odżywione.

Siarka na reumatyzm i zwyrodnienie stawów

Siarka działa przeciwzapalnie, ułatwia regenerację chrząstki i przywraca sprawność stawów, w związku z tym w postaci wspomnianych kąpieli siarczkowych jest stosowania pomocniczo w leczeniu licznych chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych – przede wszystkim reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, rwy kulszowej i barkowej. Ponadto kuracja wodami siarczkowymi sprawdzi się po urazach narządu ruchu, np. po zwichnięciach, lub po operacjach ortopedycznych.

Siarka na chorą wątrobę

Siarkę zaleca się przyjmować także przy kuracjach odtruwających wątrobę, ponieważ zwiększa wydzielanie kwasów żółciowych oraz wiąże nikotynę i metale ciężkie w związki, które są wydalane z organizmu. Pomaga również wątrobie w usuwaniu toksyn wydzielanych przez nadmiernie namnażające się w organizmie grzyby, w związku z tym sprawdzi się także w przypadku grzybicy ogólnoustrojowej.

Siarka – objawy i skutki niedoboru

Niedobór siarki doprowadza do pogorszenia się kondycji włosów, skóry i paznokci. Włosy twardnieją i zaczynają wypadać, paznokcie stają się łamliwe, a skóra traci jędrność i blask. Ponadto niedobór siarki objawia się obniżeniem nastroju, zmęczeniem i uczuciem niepokój, ponieważ pierwiastek ten, wraz z fosforem i manganem, wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i mózgu. Jednak jednym z  najbardziej widocznych objawów niedoboru siarki jest ciemny pierścień na brzegu tęczówki oka.

Poza tym przy niedoborze siarki potrzebne organizmowi minerały (magnez, krzem, sód, mangan, wapń, żelazo, jod, chlor i potas) są trudno przyswajalne, dlatego może wystąpić ich niedobór.

Warto wiedzieć, że do niedoboru siarki mogą się przyczynić nie tylko błędy żywieniowe. Do deficytu tego pierwiastka w organizmie może dojść w przebiegu chorób, takich jak: uszkodzenie toksyczne i wirusowe wątroby, gorączka reumatyczna, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory, choroba wieńcowa, a także po zawale mięśnia sercowego. Napromienianie jonizujące również może się przyczynić do niedoboru siarki.

Siarka – objawy i skutki nadmiaru

Nie są znane objawy i skutki nadmiaru tego pierwiastka w organizmie. Siarka nie stanowi zagrożenia toksycznego, gdyż jej nadmiar jest łatwo usuwany z moczem. A więc z kąpielą nie można przesadzić.

Zalecane jest jednak skonsultować się z lekarzem gdy cierpimy na choroby wieńcowe, układu krążenia, choroby serca lub jesteśmy w ciąży.

Poza wpływem na nasze ciało siarka oddziałuje jeszcze na naszą biżuterię! Srebro czernieje pod jej wpływem. Inne metale tez mogą wejść w reakcję z siarką więc lepiej oszczędzić naszemu sprzętowi do robienia podwodnych filmów i zdjęć kontaktu z wodą na plaży Xigia.