Rezerwacja on line: Messenger Project Holidays
Telefon lub WhatsApp +48 532273524
rezerwacja@projectholidays.pl

Gdzie znajduje się słynny Grób Agamemnona?

Gdzie znajduje się słynny Grób Agamemnona?

Mykeny to starożytne greckie miasto położone na półwyspie Peloponeskim (północny kraniec Argolidy) na szczycie malowniczego wzgórza (278 metrów n.p.m.). Mitycznym założycielem miasta był sam Perseusz (syn Zeusa i Danae). Swój największy okres świetności Mykeny przeżywało na przełomie 1600-1100 roku p.n.e. Wtedy to stanowiło jeden ważniejszych ośrodków kultury mykeńskiej.

Po upadku dynastii Perseidów na Mykeńskim tronie zasiedli Atrydzi, potomkowie potomkowie króla Myken – Atreusa. Burzliwe dzieje tej rodziny stały się tematem m in. Iliady Homera. Mitycznym królem Myken był także Agamemnon syn Atreusza i Aeropy, wódz wyprawy trojańskiej i ofiara pierwszego spisanego historycznego mężobójstwa. Ostateczny upadek miasta nastąpił około 1100 roku p.n.e. kiedy to zostało praktycznie doszczętnie strawione przez ogromny pożar. Po tym tragicznym wydarzeniu Mykeny nigdy się już nie odrodziło i ostatecznie opuszczone na wieki popadło w zapomnienie.

Wykopaliska archeologiczne jakie prowadzone były na terenie starożytnych Myken mają intrygującą historię związaną z postacią niemieckiego przedsiębiorcy Heinricha Schliemanna, odkrywcy legendarnej Troi. O ile Troję trzeba było odkopać spod ziemi, to Mykeny praktycznie znajdowały się na powierzchni. Nikt nie przypuszczał, że opisany przez Homera skarb mykeńskich władców wciąż spoczywa przykryty zaledwie cienką warstwą ziemi. W czasie prac archeologicznych oprócz rozległych ruin miasta udało się odkryć wiele grobowców wypełnionych po brzegi złotymi klejnotami i maskami, co dowodzi, że Homer mógł w swoim dziele opisywać rzeczywiste miejsca i istniejących ludzi. Obecnie część złotego skarbu Schliemanna podziwiać można w Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Reszta artefaktów zaś znajdowała się niegdyś w muzeum berlińskim, ale zaginęła bez wieści pod koniec II wojny światowej. Do najważniejszych budowli kompleksu archeologicznego w Mykenach należą m in. ruiny Akropolu, słynna Brama Lwic (nazwana tak od rzeźby wieńczącej jej masywne nadproże), pozostałości Pałacu Królewskiego oraz bogate grobowce szybowe w których oprócz licznej biżuterii, koron i złota odnaleziono także wykonaną ze złotej blachy legendarną maskę Agamemnona. Najbardziej znanym grobowcem odnalezionym na terenie nekropolii jest Skarbiec Atreusza, zwany też grobem Agamemnona (zbudowany w kształcie ula bez użycia zaprawy murarskiej), oraz grób królowej Sparty – Klitajmestry. Przebywający w Mykenach w XIX wieku Juliusz Słowacki pod wpływem wrażenia jakie na nim wywołało to miejsce, stworzył jeden ze swoich słynnych wierszy zatytułowany Grób Agamemnona. W 1999 roku stanowiska archeologiczne w Mykenach wraz z podobnym obiektem znajdującym się Tirynsie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.