Rezerwacja on line: Messenger Project Holidays
Telefon lub WhatsApp +48 532273524
rezerwacja@projectholidays.pl

Śladami Starożytności

Śladami Starożytności

To obowiązkowa trasa, którą powinien przejść każdy człowiek, aby docenić wkład Greków we wszystkie dziedziny życia z jakimi spotykamy się na codzień.

Kanał Koryncki i Akrokorynt

Słynny Kanał Koryncki to wąski przesmyk oddzielający Półwysep Peloponez od reszty Grecji. Cały Kanał Koryncki ma długość aż 6343 m !
Trzeba udać się na most Isthmos, by zobaczyć kanał z góry, skąd wygląda najbardziej majestatycznie. Wysokość klifów po obu stronach kanału liczy nawet 80 metrów. Stojąc na moście przepływające na dole statki wyglądają jak małe zabawki. To doskonała okazja do wykonania fotek pamiątkowych.

Następnie należy udać się na Akrokorynt, czyli górne miasto Koryntu. Znajduje się na wysokości 575 m n.p.m. i można stąd podziwiać całą okoliczną panoramę wraz z Zatoką Koryncką. Niegdyś znajdowała się tutaj słynna świątynia Afrodyty, a w zespole przyświątynnym uprawiano prostytucję sakralną.  Obecnie znajdują się tutaj ruiny imponującej twierdzy, pozostałości zamku bizantyjskiego i średniowiecznego.


Mykeny

Kolejnym miejscem, wartym odwiedzin są Mykeny. To starożytne greckie miasto położone na półwyspie Peloponeskim (północny kraniec Argolidy) na szczycie malowniczego wzgórza (278 metrów n.p.m.). Mitycznym królem Myken był także Agamemnon , słynny wódz wyprawy trojańskiej. Ostateczny upadek miasta nastąpił około 1100 roku p.n.e. kiedy to zostało praktycznie doszczętnie strawione przez ogromny pożar. Po tym tragicznym wydarzeniu Mykeny nigdy się już nie odrodziło i ostatecznie opuszczone na wieki popadło w zapomnienie. Wykopaliska archeologiczne jakie prowadzone były na terenie starożytnych Myken mają intrygującą historię związaną z postacią niemieckiego przedsiębiorcy Heinricha Schliemanna, odkrywcy legendarnej Troi. O ile Troję trzeba było odkopać spod ziemi, to Mykeny praktycznie znajdowały się na powierzchni. Nikt nie przypuszczał, że opisany przez Homera skarb mykeńskich władców wciąż spoczywa przykryty zaledwie cienką warstwą ziemi.

Do najważniejszych budowli kompleksu archeologicznego w Mykenach należą m in. ruiny Akropolu, słynna Brama Lwic (nazwana tak od rzeźby wieńczącej jej masywne nadproże), pozostałości Pałacu Królewskiego oraz bogate grobowce szybowe w których oprócz licznej biżuterii, koron i złota odnaleziono także wykonaną ze złotej blachy legendarną maskę Agamemnona. Najbardziej znanym grobowcem odnalezionym na terenie nekropolii jest Skarbiec Atreusza, zwany też grobem Agamemnona (zbudowany w kształcie ula bez użycia zaprawy murarskiej), oraz grób królowej Sparty – Klitajmestry.

W 1999 roku stanowiska archeologiczne w Mykenach zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a dziś wy możecie zobaczyć te cuda na własne oczy i mieć ten tak ważny kawałek historii dosłownie na wyciągnięcie ręki.


Epidavros

Kolejnym miejscem na mapie starożytnych miejsc jest Epidavros, gdzie poznać można początki medycyny. Pochodzi stamtąd znany nam symbol wszystkich lekarzy oraz jedyny w swoim rodzaju teatr o niezwykłej akustyce. W czasach antycznych Epidauros było jednym z najważniejszych sanktuariów boga sztuki lekarskiej Asklepiosa (Eskulapa). Tu był też hodowany słynny święty wąż, który na wszystkich antycznych wizerunkach owijał się wokół jego laski.
Jednak tym co robi na przyjezdnych największe wrażenie są odkryte w XIX wieku malownicze ruiny wkomponowanego w okoliczne zbocza monumentalnego starożytnego teatru. Jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w całej Grecji. Ze względu na fenomenalną akustykę (rozmowa czy moneta rzucona na scenę w jej centralnym punkcie są dobrze słyszalne na całej widowni, bez względu na miejsce zajmowane przez widza) teatr czynny jest po dziś dzień.

W 1988 roku stanowisko archeologiczne w Epidauros zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.