Rezerwacja on line: Messenger Project Holidays
Telefon lub WhatsApp +48 532273524
rezerwacja@projectholidays.pl

Skąd się wzięła nazwa Zakynthos

Skąd się wzięła nazwa Zakynthos

Często szukamy dla Was 🧐 historii niecodziennych 🕵️‍♀️, nieodkrytych tajemnic 👽, niewyjaśnionych zdarzeń 👣. A tak naprawdę może chcielibyście poznać po prostu historię wyspy i jej nazwy 🙂

Zakynthos (grecki: Ζάκυνθος, po włosku Zante) to grecka wyspa na Morzu Jońskim. Jest to trzecia co do wielkości z Wysp Jońskich. Obecnie jest odrębną jednostką regionalną regionu Wysp Jońskich i jedyną gminą. Zajmuje powierzchnię 405,55 km2, a jej linia brzegowa ma długość około 123 km.

Nazwa, podobnie jak wszystkie podobne nazwy kończące się na -ntos, ma pochodzenie przedmykeńskie lub pelasgijskie. Według mitologii greckiej wyspa została nazwana na cześć Zakynthosa, syna legendarnego wodza arkadyjskiego Dardanosa. To on podobno ocalił wyspę z jadowitych węży. Skąd to wiemy? Monety znalezione w wykopaliskach archeologicznych przedstawiają właśnie króla Zakynthosa walczącego z ogromnymi wężami. 🐍🐍
A skąd wziął się król Zakynthos na wyspie? Przybył z Peloponezu z miasta Psofida (z greckiego psofios oznacza zdechły). W Psofidzie ludzie umierali z głodu, ponieważ ten rejon był niezwykle często nawiedzany przez powodzie, co utrudniało hodowlę zbóż i zwierząt gospodarskich. Król postanowił ratować swą ludność od zagłady i zebrał wyprawę męską, która wyruszyła w poszukiwaniu nowych terenów godnych zamieszkania. Wypłynęli łodziami na rejs i wkrótce dopłynęli do wybrzeży Zakynthos, zwanej jeszcze wtedy Iria. Uznali ją za godną uwagi ze względu na ukształtowanie terenu, pomagające w założeniu osad, bezpiecznych od powodzi i klęsk. Założono pierwsze miasto i port w miejscu obecnej stolicy, a na wzgórzu Bohali zbudowano akropol ku czci starożytnych bogów Apolla i Artemidy.

Historia Zakynthos jest długa i złożona, nawet jak na greckie standardy. Po panowaniu króla Zakynthosa wyspa weszła w skład królestwa Odyseusza (wraz z Itaką, Kefalonią, Lefkadą i częścią Peloponezu), następnie przeszła w ręce Rzymian. Po upadku Cesarstwa Bizantyjskiego Zakynthos było w posiadaniu Franków, Turków, Wenecjan, Francuzów, Rosjan, Brytyjczyków. Ci ostatni oddali ją Grekom w 1864 roku i tak wyspa Zakynthos ostatecznie odzyskała niepodległość.

Jedne z najstarszych zabytków na wyspie to m.in. Zamek wenecki na Bohali, grobowce mykeńskie na Kampi, Świątynia postbizantyjska na szczycie góry Skopos, mostek wenecki w Argasi i akwedukt w Krioneri.

Widzieliście któryś z nich ?

Dodaj komentarz